Reality a finance

Dražba nemovitostí v exekuci je tou nejhorší variantou

single-image

Dražba nemovitostí v exekuci je většinou prováděna z důvodu dlužné pohledávky, ať už se jedná o hypotéku nebo půjčku. Jestliže tedy vlastníte nemovitost a dlouhodobě nesplácíte své závazky, vystavujete se riziku zabavení majetku. Tento proces se většinou táhne a ve finále je vaše nemovitost zobrazována v dražební aukci. Nepočítejte však s tím, že se prodá za vámi požadovanou částku. Ve většině případů se jedná o mnohem nižší částky, než je skutečná hodnota dané věci.

Dražba nemovitostí v exekuci

Nemusíte se obávat, že vaše nemovitost bude jako první na ráně. Dražba nemovitostí v exekuci je prováděna až jako poslední varianta, která vůbec existuje. V první řadě se exekutoři snaží od lidí získat dlužné částky formou jiných metod. Tímto jim dávají možnost své závazky plně uhradit. V případě, že tedy dlužíte malou částku, můžete zůstat svým způsobem ještě klidní. Nemyslete si ovšem, že problémy necháte stranou. Částka, která je k dnešnímu dni nízká, může být časem v takové výši, že se dražba nemovitosti povolí.

Jak probíhá ocenění nemovitosti?

Pokud se vaše nemovitost dostane do fáze, kdy je povolena její dražba, je následně přizván soudní znalec. Ten má za úkol určit cenu nemovitosti a kompletní znalecký posudek, který poslouží exekučnímu úřadu. Jedná se o cenu nemovitosti, za kterou je reálné ji prodat. V exekuční dražbě je pak nabízena za mnohem nižší částku, než byla stanovena soudem. Nepřemýšlejte rozhodně nad tím, že úřadům zakážete přístup do své nemovitosti. Jejich práva jsou dostačující na to, aby si cestu do vašeho bytu nebo domu zařídili jinak.

Postup dražby

Přecházíme na konkrétní příklad toho, jak funguje taková dražba bytu nebo domu, který se dostane do exekuce. Stropní hranice, za kterou může být nemovitost prodána není stanovená. Jejich minimální cena ovšem ano. Záležet bude především na tom, jak moc bude vaše nemovitost oblíbená u potenciálních zájemců. Jestliže jde o byt nebo dům, který je téměř neprodejný, pak to pro vás znamená horší výsledek. V posledním kole exekuční dražby, počítejte s částkou kolem 20 až 25 % reálné ceny.

Mohlo by se Vám líbít