Reality a finance

Hypoteční úvěr projde změnami

single-image

Hypoteční úvěr projde změnami, které se na trhu objeví od října. Většina majitelů nemovitostí, kteří získali hypotéku, by dnes byli bankami odmítnuti. Podmínky hypotečních úvěrů se neustále mění a její požadavky ke schválení jsou náročnější. Banky mají jednoduše strach z toho, že nebudou lidé schopní splácet hypotéku a právě to je jeden z důvodů, proč jdou podmínky směrem nahoru.

V České republice se poměrně vysokou rychlostí zvyšuje zadluženost u lidí. ČNB trvá na tom, aby po zaplacení splátky hypotečního úvěru a pojistky zbyly lidem finanční prostředky na normální život. Tato částka se rovněž prozatím snižuje a majitelům nemovitostí tak nevychází jejich příjem na běžný život.

To není vše, co bankám při vyřizování hypotečních úvěrů vadí. Jde o to, že si lidé berou hypotéku na delší dobu než v minulosti. V předchozích letech byl průměr hypotečního úvěru na 25 let, dnes je běžnou variantou využívání 30 letých půjček.

Klienti, kteří měli v minulosti finanční problémy s úvěry, jsou pro banku velmi rizikoví. Banky mimo jiné zvyšuji také úrokové sazby. To uzavírá dvířka rizikovým klientům, kteří měli v minulosti alespoň nějaká procenta naděje. Když se sečtou vyšší úrokové sazby a přísnější podmínky, nemají problematičtí klienti žádné šance. Zájem o hypoteční úvěry se rapidně každé čtvrtletí snižuje.

Pokud máte v plánu prodat svoji nemovitost, ale stále nad svým činem váháte, pořádně si to rozmyslete. Ještě stále je mnohem vyšší šance na úspěšnější prodej vaší nemovitosti. Zajímá vás proč? Nové a zároveň přísnější podmínky přijdou na Český trh až v říjnu. Do té doby budou lidé nakupovat a využívat hypoteční úvěry ještě v relativně dobré míře. Bohužel po uplynutí měsíce září se stanovují podmínky, které klientům neumožní nakupovat dražší nemovitosti. Banky nepůjčí svým klientům finanční prostředky, o které budou žádat.

Hypoteční úvěr vyžaduje vlastní finanční prostředky pro žádost a následné schválení. Banky klientům například hypotéku schválí, ale mohou si říct o upravení finančních prostředků. Co to znamená? Jednoduše řečeno, jestliže budete žádat o 1 milion korun, může tuto částku banka odmítnout s tím, že vám půjčí pouze 750 tisíc.

Mohlo by se Vám líbít