Reality a finance

Hypoteční úvěry v roce 2018 ztrácí na zájmu

single-image

Za měsíc červen byly poskytnuty úvěry přes banky a stavební spořitelny na bydlení a rekonstrukce ve výši 26 miliard korun. Ceny nemovitostí a stoupající úrokové sazby u hypotečních úvěrů zvyšuje zájem o rekonstrukce bytů nebo domů. Kromě toho nás čekají od října přísnější podmínky hypotečních úvěrů, což přidává na zájmu o rekonstrukce. Podle informací má zájem o rekonstrukci nemovitosti každý třetí majitel a stavební spořitelny tak meziročně uzavírají rekordní počet úvěrů. Naopak hypoteční úvěry se s výsledky za letošní rok moc pyšnit nemohou. V porovnání s rokem 2017 zaostávají o necelých 15 miliard.

Jaký bude mít dopad nový příchod zákona o přísnějších podmínkách?

V červnu bylo poskytnuto přes 9 tisíc hypotečních úvěrů v celkové výši 19 miliard korun. V loňském roce bylo ve stejnou dobu poskytnuto o 16 % hypotečních úvěrů více. Jejich výše přesahovala hranici 20 miliard korun.

Za menší zájem může neustálé zvyšování požadavků na hypotéku a vlastní finanční prostředky v rozmezí od 10 do 20 %. Kromě toho byly v loňském roce úrokové sazby na nižší úrovni. Banky očekávají během prázdnin zvýšený zájem o hypoteční úvěry a to díky přicházejícímu zákonu o nových podmínkách. I v případě, že tomu tak bude, ztrátu oproti předchozímu roku to nevyrovná.

Mohlo by se Vám líbít