Zahrada a hobby

Jak jednoduše zazimovat zimní zahradu?

single-image

Blíží se zima, což je období, kdy zahrady odpočívají pod vrstvou sněhu. Nám zároveň odpadne sekání, hrabání a sklízení ovoce nebo zeleniny. Celou zimu budeme pouze odklízet sníh. Abychom se ale mohli ze zdravé zahrady těšit i během následujícího roku, tak musíme podniknout několik jednoduchých kroků. Jejich provedením zahradu uklidíme a zazimujeme.

Pohrabat spadané listí

Někteří lidé nechávají na podzim opadané listí na trávě a spoléhají se na to, že se přes zimu rozpadne. Vy ale takovou chybu nedělejte. Listí důkladně z celé zahrady pohrabejte, jinak začne na opečovávaném trávníku tlít. To by podpořilo růst mechu a tvorbu plísní. Raději tedy vezměte široké hrábě a dejte se do toho.

Posekat trávu před zimou?

Po vyhrabání listí možná zjistíte, že tráva až překvapivě moc povyrostla. Tu byste měli před napadením sněhu ideálně ještě jednou posekat. Co se týká délky, tak byste neměli jít pod 5 centimetrů. Tráva bude výborně vstřebávat sluneční záření a můžete ji také provzdušnit vertikulací.

Nezapomeňte na zahradní techniku

Motoroví pomocníci vám po celý rok ulehčovali práci a chtěli pouze dolévat benzín do nádrže. Tak jim teď věnujte trošku péče. Začněte základním očištěním od rostlinných zbytků a hlíny. Nepoužívejte proud vody, ale radši vemte špachtličku, smetáček a vlhký hadr. V motoru nejlépe vyměňte olej za nový a kupte také novou svíčku. Pokud se na takové práce necítíte, tak můžete techniku zavézt do profesionálního servisu. Následně je umístěte někam do suchého prostoru. K tomu můžete využít zahradní domky nebo sklep.

Vypusťte sudy s vodou

I malé dítě ví, že voda se po zamrznutí roztahuje. To by mohlo napáchat velké škody. Ještě než tedy začne pořádně mrznout, tak obejděte všechny sudy a vypusťte z nich vodu. V opačném případě by mohly během zimy popraskat. To stejné platí u hadic a vodních čerpadel. Důkladně z nich vylijte vodu a uschovejte je někam do sucha.

Mohlo by se Vám líbít