Reality a finance

Jak poznat kvalitní projekty rodinných domů? Velké měřítko a kompletní dokumentace k realizaci

single-image

Projekt na stavební povolení se může od toho realizačního lišit, proto dbejte při výběru projekční kanceláře na kvalitu celé dokumentace. Usnadní vám to realizaci stavby.

Chystáte se stavět typový rodinný dům a přemýšlíte, jak si vybrat ten správný projekt? Projekčních kanceláří, které nabízejí hotové projekty rodinných domů je v České republice hodně a vybrat si tu správnou, abyste byli s projektem, případně i s dalšími službami spokojeni, může být pro laika náročné.

 

Projekt na stavební povolení versus realizační projekt

Nekupujte zajíce v pytli a zjistěte si, zda je projektová dokumentace, kterou byste k vámi vybranému domu dostali, vhodná také pro samotnou realizaci. Pokud jde o projekt na získání stavebního povolení, k stavbě nemusí postačovat. Nebývá tak precizní, není zřetelné napojení jednotlivých konstrukcí, nejsou podrobně popsané materiály, celé měřítko může být menší. Oproti tomu realizační projekt zachycuje každý detail, neopomíná ani návaznost jednotlivých profesí, nechybí výkaz a výměru oken, dveří a klempířských prací.

Pokud chcete zjistit, zda vám v projekční kanceláři nabízejí kvalitně vypracovanou dokumentaci, nechte si hned ukázat i několik jiných projektů. Sledujte detaily a popisky. Pokud jsou výkresy v malém měřítku, určitě se nejedná o realizační projekt. Přitom důkladná projektová dokumentace je velmi důležitá. Jedině tak budete dobře připraveni na stavbu a celá realizace bude mnohem snadnější. I předběžný rozpočet bude přesnější.

 

Co má obsahovat kvalitní realizační dokumentace?

Projekt byste měli dostat v pěti vyhotoveních. Na vnitřní straně desek by měl být nalepený obsah celé dokumentace.

Kvalitní realizační projekt obsahuje:

  • Technickou zprávu – stručné údaje o navrhované stavbě. Souhrnná technická zpráva pak uvádí jednotlivé typy konstrukcí a použité materiály.
  • Energetické hodnocení budovy – v současné době velmi důležitá součást projektu. Najdete zde vše potřebné o spotřebě tepla, vytápění a ohřevu teplé vody.
  • Projekt osazení domu na pozemek – zobrazuje vámi vybraný typ domu přímo na vašem pozemku. Důležitou součástí jsou vstupy do domu, parkování, napojení na inženýrské sítě.
  • Architekturu – obsahuje stavební část a teda podrobné výkresy celé stavby.
  • Projekt statiky.
  • Projekt elektroinstalace.
  • Projekt vytápění.
  • Projekt zdravotechniky – zobrazuje vodovod, kanalizace, případně rozvody plynu.
  • Projekt požární ochrany.

Nezapomeňte! Nenechte se zlákat hned prvním projektem rodinného domu, který vás okouzlí, ať už svým vzhledem nebo cenou. Důležité je domluvit si schůzku ve vícero projekčních kancelářích, abyste jednak mohli posoudit kvalitu projektu, ale i kvalitu komunikace a nabízených služeb.

Mohlo by se Vám líbít