Interiér

Jak si poradit s péčí o podlahu? Zaostřeno na přírodní, PVC i koberce

single-image

Podlaha je bezpochyby nejnamáhavější částí každé domácnosti. Je také největší a nejvíce vidět. Právě proto vám musí záležet na jejím vzhledu. Když se o podlahu budete dobře starat, vydrží krásná mnoho let, v opačném případě si koledujete o problémy. Péče o každý druh má svá specifika. Jaká to jsou a nevyplatí se čištění podlah svěřit spíše úklidové firmě?

Přírodní podlahy jsou krásné, ale dost náročné

Do kategorie přírodní podlahy patří přírodní linoleum, parkety, prkna, plovoucí laminátové a korkové podlahy. Jsou velmi žádané, hlavně proto, že se vyznačují dlouho životností a vypadají fantasticky. Navíc je možné si vybrat de facto jakýkoliv odstín. Současně ale platí, že jsou nejnáročnější na údržbu. Pozor si musíte dávat hlavně na vodu. Vytírat je můžete, ale pouze vlhkým hadrem nebo mopem.

Po vytření na podlaze rozhodně nemůžou zůstat mokrá místa. Voda by mohla vniknout do vnitřních vláken, a tak podlahu trvale poškodit. Parkety a prkna je také nutné pravidelně voskovat a případně i brousit. Nebezpečí pro tento typ krytin představuje i sluneční světlo. Zejména v létě je nutné zabránit, aby na podlahu dlouho svítilo, jinak může dojít k vyblednutí.

O PVC se naopak téměř nemusíte starat

Protože jsou téměř bezúdržbové, poráží PVC podlahy přírodní materiály. Tyto podlahy můžete bez problémů mýt vodou a nemusíte si tolik lámat hlavu s výběrem prostředků na čistění (není problém používat ani doma vyrobené prostředky). Je důležité pouze jednou za čas odstranit staré nátěry a opětovně nanést ochranné vrstvy.

Zapeklité koberce

Nejvíce parády nadělají v domácnostech koberce, ovšem jsou i nejnáchylnější k poškození. Neustále na nich ulpívá prach, a proto je třeba je čistit často a velmi pečlivě. I když se ale budete snažit, nikdy nedocílíte takového výsledku, jako když si objednáte úklidové služby od profesionálů. Používají totiž speciální stroje, díky kterým dokáží kobercům vrátit velmi rychle krásu, takže vypadají jako v den, kdy jste si je přivezli domů.

Podívejte se také na to, jak probíhá péče o podlahy v podání profesionálů, a zjistíte, že někdy je rozhodně lepší se na čištění zkrátka vykašlat a nechat těžkou práci na zkušené firmě. Volba je na vás…

Mohlo by se Vám líbít