Dům a byt Reality a finance

Jak vybrat byt – udělejte si seznam představ o vašem novém bydlení

single-image

I přes to, že můžete najít podobné články na našem internetovém magazínu jsme se pro vás rozhodli připravit další. Ne nadarmo se říká, že opakování je matkou moudrosti. Zvlášť v takových případech, kdy se jedná o majetek v hodnotě převyšující statisícové až milionové částky. Jak vybrat byt, abyste v budoucnu nelitovali? Je potřeba myslet i dopředu, a kromě stavu nemovitosti se dívat i na potenciální sousedy. Avšak hlavním bodem je stav, který by měl odpovídat bytu, ve kterém se dá normálně žít.

Jak vybrat byt

Před samotným stavem nemovitosti se možná budete první soustředit na lokalitu bytu. I tímto způsobem to lze, vypište si seznam lokalit, které připadají v úvahu a následně se vrhněte do hledání. Je pochopitelné, že ne každý chce cestou do práce strávit půl dne. Není tedy nic lepšího, než být do 5 minut téměř kdekoliv. Mimo práci by vás měla zajímat občanská vybavenost.

Dispozice bytu musí vyhovovat i v budoucnu

Jestliže se stěhujete pouze dva, neměli byste sáhnout po variantě 1+1 nebo 2+1. Nikdy nevíte, co se v budoucnu může stát. Určitě budete plánovat rodinu a nejspíš uznáte, že v bytě s dispozicí 1+1 to nebude zrovna příjemné. Myslete tedy na společnou budoucnost a při výběru bytu se dívejte rovnou na byt s dispozicí alespoň 3+1. Samozřejmě pouze tehdy, jestli to vaše finanční prostředky umožňují, v opačném případě se budete muset smířit s 2+1.

Cena nemovitosti (ne)hraje velkou roli

Jak jsme už nakousli v odstavci výše, cena bytu hraje roli u každého zájemce v jiné míře. Záleží na možnostech rodiny, platu a bonity, pokud žádáte o hypoteční úvěr. Od 1.10.2018 je na trhu s hypotečními úvěry nový zákon, který razantně zpřísnil podmínky při schvalování hypotéky. Bude tedy čistě na vás, jakou částku máte našetřenou díky vlastních finančních prostředků. Při nedosažení na hypoteční úvěr nezoufejte a místo toho zkuste poprosit rodinu. Jestliže mají vlastní nemovitost, mohou vám s ní ručit.

Pokud vám však situace dovoluje jiné řešení, měli byste sáhnout po jiné variantě. Ručení jinou nemovitostí by na seznamu mělo být uvedeno až na posledním místě.

Stav bytu a celkové náklady

Nabídku na vhodné byty jste pomocí několika bodů snížili. I když teď nebudete mít na výběr několik set bytů, budete mít jistotu, že se vám pod ruce dostane to, o co si žádáte. Jakmile dojde k prohlídce, nebojte se přivolat si na pomoc odborníka. Kvalitní špičkový pracovník s vámi projde celkový stav nemovitosti a na závěr vám poradí, jestli je byt skvělou investicí. Jak vybrat byt v případě, že vše hraje podle vašich představ? Říkáte si, že to není možné? Ale ano! I na vás se otočí štěstí z přední strany. Ve finále si jen zjistěte, jaké jsou náklady na bydlení a co je potřeba vyřídit.

Mohlo by se Vám líbít