Stavba

Jak zavěsit radiátor na sádrokarton?

single-image

Upevnit těžké břemeno na tenkostěnnou desku není snadné. Na druhou stranu platí, že nic není nemožné – sádrokarton unese i mnohem těžší věci než pouhou poličku na dekorace. S vhodně zvolenými hmoždinkami dosáhnete perfektního výsledku. Jak postupovat a nešlápnout vedle nám prozradili zkušení odborníci z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Sádrokartonové konstrukce bezesporu patří k nejoblíbenějším stavebním materiálům současnosti. Jenomže ouha – když není jiná možnost a na sádrokarton se musí připevnit něco těžšího, většina lidí netuší, jak na to.  Ať už jde o radiátor, sanitu či plochou televizi, je třeba počítat s tím, že desky nemají příliš velkou únosnost. Musíte proto použít speciální hmoždinky.

Pracovníci z firmy Topenáři Zlín doporučují myslet dopředu. V praxi to znamená, že byste si měli dobře rozmyslet, ve kterých místech budete radiátory či jiná těžší břemena zavěšovat a posílit nosnost sádrokartonových desek pomocí podpěrné konstrukce z ocelových plechů.

Samozřejmě se může stát, že se pro zavěšení radiátoru rozhodnete až ve chvíli, kdy je již interiér hotový. Ani v takovém případě nemusíte zoufat, protože můžete sáhnout např. po speciálních konzolích apod. Vždy však rozhodnou především vhodně zvolené hmoždinky.

Vodoinstalatéři mají velmi dobré zkušenosti s hmoždinkami značky fischer. Konkrétně s typy HM a PD.

  • Hmoždinky typu PD jsou určeny pro deskové materiály s malou tloušťkou. Při montáži se obejdete bez speciálních přípravků – hmoždinky byly navrženy tak, aby zajistily kvalitní osazení do roviny sádrokartonové desky.
  • Hmoždinky typu HM mají metrický závit pro jednoduché a přitom velmi pevné dotažení. K mání jsou také varianty s pravoúhlým hákem.

Pokud si s montáží radiátorů nevíte rady, raději upevnění zkonzultujte s odborníky a nechte si poradit. Minimalizujete tím riziko ohrožení života či zdraví osob, které se v okolí těžkého předmětu pohybují.

Mohlo by se Vám líbít