Zahrada a hobby

Jak zazimovat trávník – dopřejte zahradě maximální péči

single-image

I když to při pohledu z okna příliš na zimní období nevypadá, měli byste poslední volné dny věnovat zazimování trávníku. Listopadové počasí vám k tomu dodá nabitou energii a vy tak můžete naposledy vyjít na zahradu v tenké mikině.

Péče o trávník je velmi důležitá, aby se příští rok mohl pyšnit v celé své kráse. Ať už vám to tak přijde nebo ne i trávník je svým způsobem součástí každé zahrady. Určitě byste si zahradu bez trávy nedokázali představit, tak proč ji nevěnovat dostatek péče? Jak zazimovat trávník vám popíšeme v odstavcích níže.

Péče o trávník

Údržba trávníku je velmi důležitá, do této části samozřejmě zapadá i jeho zazimování. To stejné platí i v případě, že jste prováděli setí trávy na podzim. Jedná se o období, které je na založení trávy tím nejlepším. Jestli vás zajímá proč, tak odpověď je jednoduchá. Tráva nějakou dobu roste, což v praxi znamená, že je během zimy v bezpečí. V takovém případě máte o starost méně, protože jste zakládali novou trávu.

Máte-li však trávu vysokou, měli byste ji naposledy posekat, aby se zkrátila na menší délku. Čím menší bude, tím rovněž bude péče o trávník během zimy jednodušší. Nedovolte, aby délka byla úplně na spodní hranici, doporučuje se udržovat trávník o něco delší, maximálně však do pár centimetrů.

Jak zazimovat trávník?

Ještě před tím, než se pustíte do zazimování trávy je důležitou otázkou, kdy vůbec začít? To s přesností nelze nikdy říct, vzpomeňte si na minulý rok, kdy teploty o Vánocích přesáhly hranici deseti stupňů. Péče o trávník před zimou by měla začít po skončení babího léta, kdy se teploty ustálí na nějakou hodnotu. Vzhledem k tomu, že je listopad a teploty jsou stále u hranice dvaceti stupů, můžete se alespoň připravit.

Jdeme na to!

Před zimou byste trávník měli zbavit mechu, který se často na zahradách objevuje. Toho docílíte pomocí vertikutátoru, který si zakoupíte v každém hobby obchodě. Ideálně aplikujte tento přípravek na podzim, a to těsně před příchodem mrazů a na místech, kde se mech vyskytuje. Během podzimu opadává ze stromů všechno listí, to byste neměli nechávat volně ležet na svých zahradách. Údržba trávníku je pro zazimování důležitá a jestliže to necháte být, trávník nebude volně dýchat.

Ještě nekončíme

Jak zazimovat trávník v dalších krocích? Důležité je také, abyste provedli vyrovnání terénu, což se dělá taktéž v období, kdy má udeřit zima. K tomu vám mohou pomoct substráty, které jsou ovšem určeny pro trávník. Myslete na to, že péče o trávník je opravdu nezbytná a zvlášť před zimou. Jedině tak dokáže být považována za úspěšnou.

Kromě všech zmiňovaných bodů sáhněte po kvalitním hnojivu. To vám pomůže proti tvorbě různých plísní, které se mohou vyskytnou i během samotné zimy. Nemusíte se však bát, pokud budete mít po ruce aplikátory, které si s těmito problémy snadno poradí.

Mohlo by se Vám líbít