Reality a finance

Jak zpomalit elektroměr legálně a bez rizik?

single-image

Zalekli jste se vašeho posledního účtu za elektřinu a chcete s tím něco udělat? Děláte správně! Elektřina má tendenci zdražovat a čím dál větší množství spotřebičů v domácnosti peněžence zrovna nepomáhá. Přitom dnes existují poměrně snadné možnosti, jak snížit spotřebu elektřiny pohodlně, eticky a především legálně.

Ačkoliv může někoho napadnout jít cestou, která je nečestná a ilegální, existuje zde mnoho způsobů, jak snížit poplatky za elektřinu jednoduše tím, že snížíme její odběr.

Pro úspory v řádech stovek až tisíců korun přitom nemusíme chodit daleko. Ještě před pár lety se investice do LED osvětlení vracela spíše v dlouhodobém horizontu. Dnes jsou LED žárovky a další světelné zdroje na bázi Light Emitting Diode natolik žádané, že si poptávka vynutila i dostatečnou nabídku a pořizovací náklady se výrazně snížily. Návratnost investice do výměny světelných zdrojů v celém bytě se dnes vrátí velmi rychle. Není přitom nutné měnit celá svítidla, neboť nabídka se přizpůsobila i požadavkům na patice, které jsou v domácnostech běžné.

Zapomínáte zhasínat? Žádný problém.

Film už začal a v kuchyni se ještě svítí. Co s tím? Popravdě, ne vždy se nám chce vstát a jít pozhasínat. Přitom svícení “pánu bohu do oken” je velmi rozšířený zlozvyk. Vždyť i královská rodina trpí stejnou poruchou. Nejen královna Alžběta II., ale i Princové Harry a William chodí po Kensingtonském paláci a vášnivě zhasínají světla. Ano, šetření se nevyhýbá ani jim. Nemusíte však být královská rodina ani nemusíte žít v paláci, abyste mohli něco udělat pro svoji peněženku i Zemi. Pohybová čidla nejsou v běžné domácnosti zrovna běžný doplněk a nemusí být ani praktická i s ohledem na instalaci.

Existují však i jiné možnosti, jak po sobě zhasínat komfortně. Chytrá domácnost nabízí všemožné příležitosti ke kontrole spotřeby energií. Jednou z nejjednodušších možností je kromě samotných zdrojů světla vyměnit vypínače a nahradit je chytrými vypínači s připojením k WiFi síti. Poté stačí zadat povel vašemu chytrému telefonu nebo domácímu asistentovi Alexa a celý dům se může ponořit do tmy, aniž byste museli opouštět své pohodlné křeslo.

Mohlo by se Vám líbít