Reality a finance

Koupě nemovitosti – Ověřte si veškeré důležité informace

single-image

Plánujete koupit nemovitost, ale nechcete se nechat napálit?

Pokud se do obchodu vrháte s realitní kanceláří, která má za sebou několik kladných recenzích a rozumí svému řemeslu, jistě vás při cestě za vaši vysněnou nemovitostí dovede až do konce. Jestliže jste se vydali na proces obchodu samostatně, dávejte si pozor, abyste nenaletěli na sofistikovaný podvod.

Koupě nemovitosti není to stejné, jako když zajdete do obchodu a nakupujete například rohlíky, jde o majetek, jehož hodnota je pro většinu lidí celoživotním šetřením. Buďte opatrní a vždy si o nemovitosti zjistěte co nejvíce informací, především to, zda do obchodu nevstupují také dluhy, které jsou na majitele a nemovitost vypsány.

Rozhodně je na místě, nechat si zkontrolovat výpis z LV neboli katastru nemovitostí. Jsou dvě varianty, jak můžete zjistit informace o výpisu z LV. První možností je zajít na web katastru a nemovitosti si vyhledat a druhou variantou je návštěva nejbližší pošty. Ve výpisu katastru se dočtete velmi důležité informace, které obsahují jméno majitele, popřípadě majitelů, jeho trvalou adresu, velikost a účel bydlení a v neposlední řadě různá omezení. Do kategorie omezení patří právě věcná břemena, předkupní práva, zástavní práva nebo zmiňované dluhy. Pokud je na majitele vedena exekuce, jednoduše tuto informaci uvidíte v listu vlastnictví pod rubrikou exekutorská zástava. Jestli má majitel na nemovitost vyřízenou hypotéku se zástavou, bude tato informace vedená jako zástavní právo smluvní.

Co si budeme povídat, většina lidí má v dnešní době na prodávané nemovitosti hypotéku. Pro vás, jako kupujícího to skoro nic neznamená, pro majitele, který nemovitost prodává už ale ano. Majitel, který se rozhodne prodat nemovitost, na nichž má vyřízenou hypotéku je povinen požádat nejprve banku o povolení na prodej nemovitosti. Banka kromě souhlasu vyčíslí momentální zůstatek dluhu. Po úspěšném prodeji nemovitosti je dluh zaplacen z prodané částky.

Vracíme se k prvnímu kroku, pokud nejste zkušení v tomto oboru, využijte kvalifikovaného a kvalitního realitního makléře. Zajímá vás proč? Kvůli smluvní dokumentace, která je při tomto procesu důležitá, aby byly chráněny všechny zúčastněné strany – banka, kupující, prodávající. Jakmile je smluvní dokumentace hotová ze strany realitního makléře a jeho právníka, následuje další krok. Po správně dokončené smluvní dokumentaci přichází na řadu schválení ze strany banky.

Chystáte se při koupě nemovitosti na její prověření a narazili jste na to, že jsou v LV vypsány exekuční příkazy nebo exekutorská zástavní práva? Rozhodně vám doporučujeme vše projednat s profesionálním realitním makléřem nebo právníkem. Velkou chybou, na kterou můžeme často narazit je neověření nemovitosti nebo příliš rychlé kroky kupujících. Tyto práva navrhuje a poté podává exekutor, a to na základě nezaplacených finančních závazků.

Mohlo by se Vám líbít