Reality a finance

Největší mýty o realitách a realitních kancelářích

single-image

Dnes se podíváme na největší mýty o realitách a realitních kancelářích

Jste majitelem nemovitosti a chystáte se na prodej? Máte zájem, aby vaši nemovitost prodával profesionál, ale říkáte si, že jeden nestačí, a tak je potřeba do hry zapojit více realitních kanceláří? Z našeho pohledu vám to rozhodně nedoporučujeme. Ptáte se proč? Rozhodně tím nezískáte více inzercí, jak si většina majitelů myslí. Nemovitost budou realitní kanceláře inzerovat na stejných realitních serverech, jen s tím rozdílem, že u každé může být jiná cena. Realitní kanceláře jednoduše snižují svou provizi u nemovitosti, a to z důvodů, aby právě oni byli tím prodejcem dané nemovitosti. Zájemci, kteří kupují nemovitost pak narazí na vaše inzeráty, kde pokaždé budou jiné informace. Kromě toho se realitní kanceláře příliš nezabývají neexkluzivními zakázkami.

Pokud chcete kupovat nemovitost, ale stále si opakujete, že raději počkáte na snížení cen, tak možná děláte právě tu největší chybu. Realita může být opačná a místo snižovaní cen se můžete dočkat spíš opačných reakcí.

Pokud kupující nemá dostatek finančních prostředků na vaši nemovitost, pak bude muset využít financování formou hypotečního úvěru. V takových případech je na místě využít služeb bankovní úschovy. Proč? Jedná se o postup, který je bezpečný pro obě strany. Pokud nevyužijete těchto služeb, jednoduše nemáte jistotu, že část peněz, kterou si klient vezme přes hypotéční úvěr vlastně uvidíte. Jestliže byste využili služeb realitní kanceláři, máte tyto služby zahrnutý u profesionálních realitních makléřů v provizi.

Vyberete si realitní kancelář, která si účtuje nejmenší provizi, tak ušetříte a všichni budou spokojeni. Vyvedeme vás z omylu, rozhodně tomu tak není. Z pravidla, když narazíte na realitní kanceláře, které si účtují menší provizi, nenabízejí takové služby, které jsou bezpečné a profesionální pro vás, jakožto majitele nemovitosti. Může se vám stát, že nebudete mít žádný právní servis, znalecký posudek a mnohdy nebude vaše nemovitost ani na nejnavštěvovanějších realitních serverech a vy tak nebudete mít žádné potenciální zájemce.

Ověřené realitní kanceláře a realitní makléři mají ve své provizi zahrnuté veškeré služby a rozhodně jim práce nekončí v momentě, kdy pro vás mají kupce. Pravdou je, že pokud pro vás vyhledají kupce, práce jim teprve začíná.

Mezi největší mýty o realitách a realitních kancelářích patří i věta: nechci realitní kancelář, abych v případě neúspěchu platil provizi. Další omyl, od kterého velmi rychle upusťte. Pokud sáhnete po službě kvalitního a profesionálního realitního makléře, bude si provizi účtovat až v případě, že vaši nemovitost úspěšně prodá.

Váháte nad podpisem exkluzivní smlouvy mezi vámi a realitní kanceláři?

Článek jsme začínali tím, že jsme vám vysvětlovali, proč není výhodné, svoji nemovitost prodávat neexkluzivně a tím pádem i u více realitních kanceláři. Pokud si jste jistý s výběrem realitní kanceláře nebo konkrétně realitního makléře, bude pro vás exkluzivní smlouvu spíše výhodnější než ta neexkluzivní. Jednoduše budete komunikovat pouze s jedním realitním makléřem, který se vaši nemovitosti bude věnovat naplno. V dnešní době vyhledávají realitní kanceláře a realitní makléři spíše exkluzivní smlouvy, aby mohli poskytnout maximální péči jak vám, tak vaší nemovitosti.

Zvláště v současné době, kdy banky zpřísnily podmínky při poskytování úvěrů, je dobré zjistit si u důvěryhodného hypotečního poradce všechny parametry, které banky posuzují. To znamená, zda je žadatel zaměstnán nebo podniká, výše hotovosti, kterou vlastní – stoprocentní hypotéky se v současnosti téměř neposkytují, průměrný měsíční příjem či počet členů domácnosti a mnoho dalšího.

Ještě před tím, než se vrhnete na koupi nemovitosti ujistěte se, že máte dostatečnou bonitu pro získání hypotéčního úvěru. Zvlášť v dnešní době, kdy jsou podmínky pro získání hypotéčního úvěru nejpřísnější za posledních pár let. Doporučujeme vám, abyste si vyhledali profesionálního hypotéčního specialistu, který vám zjistí veškeré důležité informace týkající se vás. Kromě toho vás seznámí s celým procesem při vyřizování hypotéčního úvěru. Pokud máte známého, který pracuje jako realitní makléř a vy plánujete právě u něj koupit nemovitost, poptejte se ještě před začátkem procesu na šikovného hypotéčního specialistu. V dnešní době každý profesionální realitní zprostředkovatel spolupráce v úzkém kontaktu s hypotéčním specialistou.

Nemáte s prodejem nemovitosti žádné zkušenosti, ale i přesto se do průběhu celé akce chcete vrhnout bez realitní kanceláře, protože nevíte, kolik si účtují na provizi? Většina lidí stále neví, jaké sazby si realitní kanceláře účtují a často jsou v představách, že se jedná o více než 10 % z prodejní částky. Jste na omylu! Provize realitní kanceláře se pohybuje od 3 do 6 %, dle typu nemovitosti.

Tím, že najde kupce, prodej přes realitní kancelář teprve začíná. Nechci realitní kancelář! Nic pro prodej nemovitosti kromě sehnání kupce stejně navíc neudělá. Tohle je další velký omyl, který má v hlavě několik obyvatel v České republice. Tím, že vyhledají kupce jejich práce rozhodně nekončí, ale naopak, teprve začíná. Prodej nemovitosti je složitý a dlouhý proces, který rozhodně neuzavřete pouze tím, že vyhledáte kupce. Pokud se pustíte do prodeje nemovitosti bez zkušeností, nemusíte prodej nemovitosti správně dokončit a v takových případech mohou nastat problémy.

Špatné zkušenosti s realitní kanceláří?

Jistě i takové věci se stávají, jedná se o službu, jako každou jinou. Představte si, že navštívíte restauraci, kde na vás nebudou příjemní, a navíc nebudou mít kvalitní jídlo, co to pro vás bude znamenat? Jednoduše to, že pokud příště půjdete do restaurace, nenavštívíte tu stejnou, ale vyberete si jinou. Tak stejně to funguje při jiných službách, a tak samo i u realitních kanceláří. Pokud máte s nějakou realitní kanceláří špatné zkušenosti, zkuste se pro příště poučit. Vyhledejte si realitního makléře, který své práci rozumí.

Neházejte tímto všechny realitní kanceláře a realitní makléře do stejného pytle. Jestliže si vyberete kvalitního a profesionálního realitního makléře, uvidíte, že příště sáhnete opětovně po službách stejného makléře. Profesionální realitní makléř není  při vás pouze v případech, kdy využíváte jeho služeb, ale obrátit se na něj můžete kdykoliv.

Mohlo by se Vám líbít