Zahrada a hobby

Pivoňky – krásná rostlinka, která na zahradě musí být

single-image

V České republice jsou mezi zahrádkáři stále nejoblíbenější pivoňky. Proč tomu tak je a čím je tato rostlina tak okouzlující? Jeden z mála důvodů je jejich nenáročnost. Navíc se pyšní krásnými květy, které prostě na zahrádce rozhodně nesmí chybět. Důležitým bodem je výběr správného místa. Pivoňky byste měli mít neustále na očích. Zajímá vás proč? Odpověď je jednoduchá, pohled na tyto rostlinky vám vytvoří úsměv na tváři.

Tyto rostlinky sahají svou historií až do doby starověku, kde je staří Řekové často využívali jako léčebnou pomoc. Na trhu si můžete pořídit mnoho druhů pivoněk, od plnokvětých odrůd až po jednoduché či pivoňky připomínající keře. Pokud si zvolíte třetí variantu, můžete se na pivoňky těšit i v zimě, na rozdíl od prvních dvou zmiňovaných druhů nezatahují a neshazují listy.

Teď se budeme věnovat místu pro zasazení těchto rostlinek. Určitě se snažte vybrat skvělé místo hned na poprvé, nesnášejí příliš mnoho přesazování. Jejich růst může dosahovat až dvoumetrové šíře, na což je při sázení potřeba myslet. Jestliže nastane situace, kdy budete muset pivoňky přesadit, využijte k tomu období září až říjen. Pozor při přesazování na jejich květy.

Opatrní při výběru místa buďte také na to, aby bylo dostatečně chráněno před větrem. Květy pivoněk by se mohli při silném větru polámat, a to jistě nikdo z nás nechce.

Udělejte dostatečnou díru pro sázení pivoněk. Doporučuje se nejméně díra o velikosti 50 x 50 centimetrů. Následně jámu vyplňte, pokud možno velmi kvalitní zemí s přídavkem kompostu.

Při dalším kroku buďte obezřetní. Pokud sázíte rostlinku poprvé, dodržte její podmínky a normy. Pupeny na dužnatých kořenech musí být nejvýše tři centimetry pod povrchem půdy, a to z důvodu, abyste jim dopřáli bezproblémové dýchání. Pokud byste pivoňky zasadili až příliš hluboko, mohlo by se vám stát, že by pomalu anebo vůbec nekvetly. Klidně můžete dopřát pivoňkám trochu slunce, pozor si dávejte hlavně na přemokření půdy. Pivoňky přežijí více kratší sucho než přílišné mokro. Pivoňky jsou rostliny rostoucí pomalu, nemusíte se tedy obávat toho, pokud vám bude připadat, že téměř nerostou.

Mohlo by se Vám líbít