Dům a byt Reality a finance

Problémový nájemník, který se nechce vystěhovat – co s ním?

single-image

Problémový nájemník, který se nechce vystěhovat i přesto, že máte kvalitně sepsanou smlouvu? Potíže mohou nastat také s kvalitně sepsanou smlouvou, jak takovou situaci řešit legálně? Podle Českého právního řádu máte pouze jednu možnost. Vysvětlíme Vám také nesprávný postup.

Můžete celou věc podat na Okresní soud, jedná se tedy o žalobu na vyklízení nemovitosti, proti které se vám v mnoha případech druhá strana odvolá až ke Krajskému soudu – potvrzením Krajského soudu se rozhodnutí Okresního soudu stává pravomocným, co to pro vás znamená? Jednoduše to, že nájemník získal lhůtu na vystěhování, která bývá většinou 15 dní. Pokud se tak nestane, můžete celou věc předat exekutorovi. Říkáte si, že vás čeká dlouhá cesta? Tím to rozhodně ještě nekončí! Nemáte totiž vůbec vyhráno.

Cela věc se bude prošetřovat Exekučním soudem. Jestliže nájemník nesplní lhůtu na odstěhování, teprve pak se přistupuje k celkovému vyklizení ze strany úřadu. Celkový proces vás bude stát nejenom finance, ale především hodně času (1,5 roku). Během této doby neuvidíte žádné finanční prostředky od nájemníka. Jakmile je celý proces u konce, můžete teprve zažádat o náhradu vzniklých nákladů a podání žaloby na nájemníka. Ještě před tím, než se do procesu vrhnete, zkuste se zeptat, jestli z nájemníka vůbec něco získáte?

Zajímá vás, jak riziko minimalizovat?

Vyzkoušejte sepsání nájemní smlouvy s doložkou přímé vykonavatelnosti u notáře, popřípadě můžete využít služeb exekutora, i když ty nejsou zrovna populární. Když se vám problémový nájemník poté nebude chtít vystěhovat, můžete jednodušší cestou případ předat jakémukoli exekutorovi, který vám pomůže vystěhovat nájemníka do 6 měsíců. Bohužel, jiná legální metoda, jak minimalizovat riziko neexistuje.

Mohlo by se Vám líbít