Reality a finance

Prodej nemovitostí přes realitní kanceláře – více než padesát procent transakcí

single-image

Prodej nemovitostí přes realitní kanceláře zabírá polovičku realitního trhu. Mnozí z vás se na realitní kanceláře a makléře dívá skrz prsty, i přesto zaznamenávají nejvíce dokončených procesů v oblasti prodejů a pronájmů. Čím to tedy je, když se na tohle povolání moc lidi netváří pozitivně?

Položte si otázku, proč největší procento dokončených transakcích se koná přes realitní kanceláře a makléře? Majitele nemovitosti si svůj majetek chtějí často prodat nebo pronajmout vlastními silami, to ovšem nemusí být v každé situaci tím správným řešením. Majitelé tuhle cestu volí z mnoha důvodů: jedním z důvodů může být fakt, že si na internetu často přečtou zprávy a novinky o tom, jak se zase někde ocitl nepoctivý makléř či přímo realitní kancelář.

Druhým důvodem bývá úspora financí, proč bych měl platit realitní kanceláři provize, když si nemovitost dokážu prodat sám? Ve většině případů pak samotní majitelé narazí a velká chyba je pak může stát mnohem víc. S prodejem nemají žádné zkušenosti a místo potenciálních zájemců jim spíše volají realitní makléři. Nejsou dostatečně informování v oblasti práv a smluv při prodeji nemovitosti, a to je může stát v budoucnu mnoho peněz. Jednoduše si smlouvu stáhnou z internetu a myslí si, že ušetřili peníze za právníky a realitní kanceláře. To se ve většině případu brzy prokáže jako obrovská chyba. Je mnoho příběhů, kdy majitelé bez zapojení profesionálů přišli o své finanční prostředky. V dnešní době, kdy je internet hitem není žádný problém si kvalitního a prověřeného realitního makléře sám vyhledat.

V České republice se podle starších statistik uzavřelo přibližně 80 tisíc transakcí. Musíme počítat s faktem, že jsou zde započítaný také novostavby, kterých bylo zhruba něco kolem 7 tisíc. Přes realitní kanceláře se ročně uzavře 50 až 55 % transakcí, což z čísla 73 tisíc nemovitostí dělá 36 tisíc. Představte si, kolik to je obchodů, které se konají přes realitní kanceláře. Samozřejmě ne každý realitní makléř je poctivý či profesionální, a i zde se najdou ti, kteří si živnost otevřeli z jiných důvodů, než je pomoc klientům.

Podle klíčových slov českého vyhledávače zadá denně výrazy typu prodej nemovitostí přes realitní kanceláře, realitní makléř, realitní kancelář, realitní kanceláře přes 150 obyvatelů České republiky. Odhad je pouze hrubý, berte ho tedy s rezervou – trend je však jasný.

Mohlo by se Vám líbít