Reality a finance

Provize realitní kanceláře – za jaké služby vlastně platíme?

single-image

Mnohdy poptávající a majitelé nemovitostí zajímá otázka, která se týká provize realitní kanceláře.

Za co vlastně platím nemalé peníze? Jaké služby mi za provizi dokážete nabídnout?

Možná vám otázka připadá velmi snadná, ale věřte tomu, že málo realitních makléřů vám dokáže odpověď na to, co za provizi jsou ochotní nabídnoutProvize realitní kanceláře může být u jednotlivých firem rozdílná a stejně tak i nabízené služby. Jednoduše řečeno, nabídka a kvalita služeb se může výrazně lišit. Na co si dát pozor a jak by měly vypadat služby realitní kanceláře nebo makléře, kterého jste si vybrali?

Sledujeme chování a práci realitních makléřů a dle nás by péče o klienta měla být zcela kompletní, a to včetně odborného poradenství. Realitní makléř by měl umět a zajistit mnohem více než pouze vyhledávání potenciálního kupce.

Jaký je ideální realitní makléř a služby, které by měly být v dnešní době tzv. základem? Dbejte na výběr svého realitního makléře s dostatečnou péči. Ptejte se, hledejte informace, co vám realitní makléř nabídne za vámi zaplacenou provizi.

Pokud jste už kontaktovali realitního makléře, určitě je na místě se seznámit osobně. Kvalitní realitní makléř vám nabídne schůzku jako první, jednoduše se bude zajímat o vaše zájmy při prodeji nemovitosti. Důležitým krokem je seznámení realitního makléře s vaší nemovitostí, aby dokázal maximálně a přesně odpovědět možným zájemcům na jejich dotazy. Realitní makléř si nemovitost prohlíží také z jiných důvodů, než je pouze seznámení.

Chce se podívat na nemovitost, kterou bude nabízet k promyšlení marketingové strategie, k vlastní fotodokumentaci a video prohlídce. Příprava nemovitosti je mnohem složitější, než si samotní majitelé myslí. Zapotřebí není pouhá fotodokumentace, ale tzv. homestaging, který je určený k prezentaci nemovitosti určené k prodeji.

Realitní makléř se snaží přivést pouze zájemce, kteří dokáži v případě financování hypotéčním úvěrem dosáhnout na požadavky banky, pokud nemají s bonitou problém, následně se domlouvá termín prohlídky. Pro realitního makléře není totiž důležitý počet zájemců a prohlídek, ale mnohem důležitější jsou vážní zájemci, kteří dosáhnout na danou nemovitost. Služby realitních kanceláří by v balíčku měly obsahovat přepis energií z prodávajícího na nového majitele.

Poptejte se, jestli se realitní kancelář zabývá také vypracováním daňového přiznání k dani z nabytí nemovitosti, kterou je povinen zaplatit kupující. Hlavní je také neustálý kontakt mezi prodávajícím a realitním makléřem. V mnoha případech si realitní makléř nemovitost pouze vyfotí, poté hodí inzerát na internet a pokud nemá žádné potenciální zájemce, nehodlá vůbec kontaktovat majitele s průběhem prodeje.

Nekvalitní realitní makléři si nechají vše zaslat prostřednictvím emailu, nemají vůbec zájem o osobní setkání a po obdržení všech potřebných materiálů se okamžitě vrhnou na prodej nemovitosti. Nevadí jim, že dostatečně neznají nemovitost, jde jim pouze o ně samotné a vůbec ne o vás či vaši nemovitost. Do doby, než nemají potenciální zájemce s vámi nejsou v žádném případě v kontaktu. Zajímejte se, za co platíte provize realitní kanceláře.

Mohlo by se Vám líbít