Reality a finance

Provizi za zprostředkování platit nebudu!

single-image

Majitelé nemovitostí si často myslí, že uskuteční prodej nemovitosti zcela zdarma a v mnoha případech do procesu nezapojují realitní kanceláře nebo makléře. Pokud se už rozhodnou pro realitní kancelář, nechtějí platit provizi za zprostředkování z ceny nemovitosti. Následně se často objevuje věta „navyšte cenu nemovitosti pro vyplacení vaší provize“. Takhle to bohužel nefunguje, nemovitost se po zvýšení ceny stává v mnoha případech neprodejnou.

Zamyslete se nad jiným oborem nebo službou, kterou si objednáváte a za kterou normálně zaplatíte. Proč si myslíte, že to v realitách funguje jinak? Pokud máte zájem o realitní služby, musíte počítat s tím, že se jedná o služby jako každé jiné. I zde je potřeba za zprostředkování zaplatit formou provize z prodeje. Navíc prodej nemovitosti vás bude stát finanční prostředky i v případě, že si nemovitost budete chtít prodat samostatně.

Realitní provize zahrnuje několik služeb, které vám realitní kancelář může zajistit. Práce profesionála v realitách vám ušetří jednak čas, ale hlavně finanční prostředky. Pravdou je, že obyvatelé České republiky nevidí práci realitních zprostředkovatelů pozitivně, často si za to můžou realitní makléři sami.

Stále se najdou realitní makléři, kteří naslibuji prodávajícím, že zvýší cenu nemovitosti a provizi tak zaplatí kupující, to je ovšem špatná cesta. Kupující, který si čte inzerát, ve kterém stojí (+ provize) se bude ptát, proč má platit za něco, co si neobjednal a dost možná tak bude vyžadovat slevu, která vás bude stát přinejmenším realitní provizi. Vždy je správné uvádět cenu včetně provize, která ovšem není přičtena k vaší ceně, protože dost možná je pak cena nemovitosti příliš nastřelená.

Zeptejte se nejprve u sebe, jestli je správné využívat služeb realitního makléře, který si neumí říct o odměnu. Nekvalitní realitní makléř s vámi bude souhlasit na zvýšení kupní ceny jenom z důvodů, aby provizi zaplatila druhá strana. Takoví realitní makléři se za odborníky rozhodně nepovažují.

Mohlo by se Vám líbít