Reality a finance

Průkaz energetické náročnosti budovy – co znamená a kdy jej potřebujeme?

single-image

Průkaz energetické náročnosti budovy neboli PENB jsou informace, které znázorňuji, jak moc je konkrétní nemovitost energetický náročná. Průkaz energetické náročnosti budovy je zahrnut v energetickém posudku. Také se tam dočtete například informace o tom, jak je to s danou nemovitostí z hlediska hospodaření s energiemi.

Průkaz energetické náročnosti budovy je rozdělen do několika tříd, a to od A po G, přičemž A je mimořádně úsporná a G mimořádně nehospodárná. PENB značí všechny důležité náklady energií pro provoz budovy. Mezi tyto energie patří vytápění, příprava teplé vody, chlazení, úprava vzduchu větráním a klimatizací a energii na osvětlení. Průkaz energetické náročnosti budovy si můžete nechat vypracovat u odborných firem zabývající se touto problematikou. Ceny se mohou lišit dle konkrétní firmy.

Od 1. ledna 2013 jsou stavebníci, vlastníci budovy nebo společenství vlastníků jednotek povinni zajistit zpracování a doložení průkazu v těchto případech:

  • Pokud se chystáte stavět novostavbu či razantně zasáhnout do již postavené budovy
    Pro budovu užívanou orgánem veřejné moci
    Pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy

Vypracovat PENB jsou povinní také vlastníci nemovitosti, kteří se chystají daný majetek prodat nebo pronajmout. V takovém případě se po vás vyžaduje vypracování podle § 7a odst. 2 zákona.

Mohlo by se Vám líbít