Reality a finance

Realitní kanceláře a makléři jsou mezi lidmi považování za podvodníky

single-image

Jsme tady opět u problematiky v oblasti realitních kanceláří a makléřů. Pojďme si blíže ukázat, proč je tolik Čechů nevidí moc pozitivně. U 70 % obyvatel České republiky jsou realitní kanceláře a makléři považování za podvodníky. Spokojenost s realitními makléři odsouhlasilo malé procento lidi. Za největší důvod uvádějí nepoctivost makléřů a lhaní při průběhů obchodu.

Často se stává, že realitní kanceláře a makléři uvádějí nepravdivé nebo nepřesné informace. V některých případech to nemusí být ani to lhaní, jako spíše nevzdělanost realitního zprostředkovatele. Potenciální kupci se poté na prohlídkách diví, že jim byt přijde strašně malý či úplně jiný než na fotografii.

Hlavní problém nastává, pokud se jedná o zakázku, kterou inzeruje více realitních kanceláří, to se pak může lišit velikost bytu, cena i dispozice. Co se týče cen nemovitostí, je odpověď velmi snadná, realitní kanceláře ubírají ze svého koláče jen z toho důvodů, aby prodej dokončila právě jejich realitní kancelář. Mnohdy nemají realitní makléři vůbec přehled o stavu majetku, což napomáhá k budoucím reklamacím vadných nemovitostí. Češi se také velmi špatně dívají na neznalost u realitních makléřů, která může občas až nemile překvapit.

Co stojí za tím, že je v České republice vedeno nad 14 tisíc realitních zprostředkovatelů? Je to chyba v realitním zákonu? Který pro otevření realitní praxe není příliš tvrdý a stačí si pouze založit živnostenské oprávnění, které v dnešní době stojí 1000,- Kč! Nepoctivci v tom poté vidí snazší příležitost, jak někoho připravit o peníze či dokonce nemovitost.

Mohlo by se Vám líbít