Dům a byt Stavba

Stavíte dům? Zajímejte se o správný výběr střechy

single-image

Stavíte dům nebo se chystáte hotový rodinný dům koupit?

Přemýšlíte také nad střechou?

Střecha by dům neměla pouze chránit, ale také designově zdobit. Jestliže dům stavíte a nevíte si rady se střechou, možná byste měli přemýšlet nad názorem odborníka, který vám poradí nejenom tvar, ale také i typ krytiny. Důležitým bodem pro výběr střechy je také její životnost, odolnost, údržba a náročnost pokládky.

V dnešní době je spousta možností, a proto byste s výběrem krytiny neměli příliš spěchat. Každá krytina je něčím výjimečná. Možná se budete divit, ale pro výběr střechy je také důležitá lokalita stavby, typ domu, nosnost krovu, sklon a členitost.

Střechy se řadí do několika kategorií: betonové a pálené tašky, plechové materiály nebo asfaltové šindele. Pokud si zvolíte na novostavbu tvarově jednodušší model střechy, bude mít vždy jednodušší konstrukci krovu, menší spotřebu materiálu a rychlejší pokládku střešní krytiny.

Probereme si materiály a typy střech jednotlivě. Přemýšlíte nad betonovou a pálenou střechou? Tyto tašky se vyrábějí z kvalitních, recyklovaných materiálů. Tyto tašky jsou známé díky pevnému materiálu a dlouhé výdrži. Betonové a pálené tašky je možné vyrábět ve větších rozměrech a proto usnadní počet kusů na metr čtvereční. Jestliže se bojíte v zimě velkých mrazů, můžete být klidní. Betonové a pálené tašky mají totiž výbornou výdrž vůči mrazu.

Pevnost betonových tašek se postupem času zvyšuje, což dodává této variantě obrovskou výhodu. Tašky tohoto typu lze koupit ve více barevných variantách.

Druhou volbou, kterou můžete zvolit jsou keramické pálené tašky. Keramické pálené tašky mají stejně jako betonové tašky životnost až 100 let. Tašky z tohoto materiálu při výrobě vůbec nezatěžuji životní prostředí. Koupit lze ve dvou variantách, a to v řezné variantě nebo ve čtyřech povrchových úpravách.

Plechová střecha je oproti předchozím možnostem váhově lehčí, a proto se hodí na střechy, které mají jednodušší krov. Na tuto variantu můžete narazit u rekonstrukcí starších domů, a to z důvodu, že by jinou volbu střechy nemusel vydržet. Plechová střecha vám ušetří spoustu financí a času při montáži. Vyrábí se v několika typech, strukturách a barvách.

Mnozí z vás se můžou zaleknout nízké váhy plechové střechy. V žádném případě nemusíte mít strach, plechová střecha je stabilní i v silných větrech. Je to zapříčiněno díky skvělému způsobu kotvení.

V případě, že jste před rozhodováním a vrtá vám v hlavě, jak je to s tepelnou izolací u výběru plechové střechy, taktéž se nemusíte obávat. Ptáte se proč? Vždy totiž záleží na výběru tepelné izolace. Není tedy důvod se bát, že plechová střecha hůře tepelně izoluje.

Poslední možností je asfaltový šindel, vhodný zejména na zastřešení starších střech nebo těch, které jsou složitějšího tvaru. Asfaltový šindel nabídne skvělé zastřešení také drobných staveb, mezi které patří například zahradní domek, pergola, garáž nebo přístřešek.

Krytina je odolná vůči extrémním povětrnostním podmínkám, lze ji použít ve sklonech od 9,5°až do 90°. V nabídce objevíte jak základní šindele, tak šindele se zárukou 30 let. Škála barev jde od klasické červené přes hnědou, zelenou, černou až po odstíny šedé a hnědé.

Asfaltový šindel má skvělou vlastnost při extrémně povětrnostním podmínkám. Použít ji můžete dokonce ve sklonech od 9,5° až do 90°. Trh nabízí mnoho typů šindele, od klasických až po lepší, které dosahují třicetileté záruky. Asfaltové střechy se snadno pokládají a mnohdy to zvládne i zručnější jedinec.

Mohlo by se Vám líbít