Stavba

Výstavba stěn je důležitá – špatné rozhodnutí je cesta do pekla

single-image

Výstavba stěn nabízí v České republice u rodinných domů dva systémy. Prvním systémem, který je často používaný je keramický, většinou dutinových tvarovek. Tím druhým je pak pórobetonový systém. Pozor si dávejte na předepsané technologie, které rozhodně nezaměňujte. Výrobci ví, proč je udávají a nemuselo by se vám to vyplatit.

Na zkušenost, kterou zažil pan František po dokončení výstavby bude dlouho vzpomínat. Inspektor pro výstavby zjistil, že se firma rozhodla při spojování pórobetonových tvárnic použít standardní polyuretanovou pěnu. Jistě vás zajímá, proč firma tento krok v té chvílí brala za nejlepší? To bohužel nemůže nikdo s jistotou říci, jedním z důvodů může být ulehčení práce.

Firma si svými kroky sice práci ulehčila, ale kvalita jejich práce byla bohužel velmi negativní. Především za to může špatně zvolený materiál, protože standardní polyuretanový tmel pórobetonové tvárnice nedokázal pořádně spojit k sobě. Tento krok tím pádem způsobil, že tvárnice byly na sobě ve finále pouze položeny. Tyto zdi neodpovídají normám a nemohou svými vlastnostmi zvládnout nosnou zeď.

V poslední době můžete na trhu vidět speciální lepidla, která jsou na bázi polyuretanu. Lepidla slouží pro technologii lepení cihel. Pozor! Tuhle metodu je možno použít jenom u přesných keramických tvarovek, jejichž povrch je bezprašný a kompaktnější. Dbejte na to, aby lepidla byla schválena a doporučena výrobcem.

Pokud by vás tahle situace potkala, jako se to stalo u pana Františka, rozhodně nezačněte panikařit. Vždy se spojte s dodavatelem stavby, který je povinný tuhle nepříjemnou situaci vyřešit. Většinou rozhodne pro kompletní rozebrání zdiva a poté se následně znovu postaví, tentokrát už však podle předepsaných norem.

Při výběru stavební firmy si pečlivě projděte jejich recenze, kompletní historii na internetu a nebojte se i poptat v různých skupinách například na facebooku. Nechte si průběh a technologii stavby od A po Z vysvětlit. Firma by měla dokázat odpovědět na každou vaši otázku. Na závěr bychom chtěli připomenout, že je důležité, aby výstavba stěn byla provedená odborníky.

Mohlo by se Vám líbít