Reality a finance

Zákon o nájmu bytů – několik změn v realitním trhu

single-image

Zákon o nájmu bytů prošel několika změnami, ty zásadní proběhly již minulý rok, zbylé ostatní přišly na trh letos. V první řadě byla upravená kauce na byt, která k dnešnímu dni může činit pouhé tři měsíční nájmy. Toto slovo v dnešní době můžete vidět pod slovním spojením ,,výše jistoty“. Jde vlastně o změnu názvu slovního spojení. Zvlášť u realitních kanceláří se seznámíte s novým názvem pro kauci.

Zákon o nájmu bytů aneb jak šel čas

Kauce na byt, která byla upravená z šesti na pouhé tři měsíční nájmy se na trhu objevila v únoru 2017. Změna se stanovila především z toho důvodu, že v Praze mnohdy majitelé vyžadovali maximální výši jistoty. Při pronájmu, který činil například částku 10.000,- Kč tedy majitel po nájemnících chtěl kauci na byt ve výši 60.000,- Kč.

Tyto částky se nájemníkům, zdaly příliš vysoké. Vezměte si čtyř člennou rodinu, která musí v hotovosti vytáhnout několik desítek tisíc korun, jinak zkrátka nemá kde bydlet. Podobným problémem trpěli i lidé v městech, kde není tak vysoký příjem, aby si mohli dovolit nájemní byt. Kauce na byt tak prošla opravdu radikální změnou, a to o poloviční částku.

Přecházíme na rok 2018 – co nadělil zákon letos?

Kauce na byt byla stanovena v předchozím roce, kdy zákon o nájmu bytů prošel obrovskou změnou. Čerpání ročního daňového bonusu šlo provádět i skrze pasivního příjmu v podobě pronájmu. To však letošním rokem končí. Čerpat tak tento daňový bonus budou moct jenom osoby se závislou činností podnikání nebo samostatně výdělečné osoby. Poslední změna se týká především prodeje nemovitostí, ale není na škodu tuto novinku zmínit.

Jde o návrat předkupního práva, takže pokud ve finále změníte názor a nemovitost budete chtít prodat, měli byste znát podrobnosti. Nárokovat si tuto novinku budou moct všichni, a to jak u úplatných, tak i bezúplatných převodů. Samozřejmě zde nemůžete počítat převod podílu na osobu v blízkém rodinném kruhu. Pomocí předkupního práva budete mít moc zasahovat do obchodů svých spoluvlastníků.

Mohlo by se Vám líbít