Interiér

Život bez klimatizace aneb jak přežít letní třicítky

single-image

Dostáváme se do fáze, kdy v Česku řádí letní tropy, na které jsme byli dřív zvyklí pouze u moře. Vysoké letní teploty mohou zvýšit riziko vyčerpání a úpalu, proto je vhodné umět se jim bezprostředně vyhnout. Ne všechny středoevropské domácnosti a veřejné prostory jsou však těmto teplotám přizpůsobeny, většinou nejsou vybaveny klimatizací.

Zde přinášíme několik tipů, jak přežít horko i bez klimatizace:

Zůstat doma

Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout tropickým teplotám, je zůstat uvnitř bytu či domu. Podmínky k přežití léta vytvoříme lehkým průvanem díky otevřeným oknům nebo naopak izolováním celého obývaného prostoru (záleží na typu stavby), dokud je tam chladněji než venku.

Žaluzie a větrání v noci

Pokud Váš dům či byt disponuje žaluziemi, nebojte se je použít. Zabráníte tak slunečním paprskům, aby udělaly z Vašeho obývacího pokoje saunu. Větrejte každou noc, teploty klesají a Vy se budete moci opět svobodně nadechnout.

Pitný režim

Vždy mějte po ruce láhev s vodou. Do jídelníčku zařazujte vodnatou zeleninu, ovoce a polévky. Dehydratace je jedna z posledních věcí, které byste ve vedru chtěli zažít.

Pobyt ve stínu

Pokud jste nuceni opustit chládek Vašeho pokoje a vyrazit na výlet či do ruchu města, nezapomeňte na pravidelné přestávky ve stínu. Zvolte radši cestu přes park než přes zastavěnou část, dopředu si vytipujte místa s klimatizací, které Vám poslouží jako oázy.

Vhodné oblečení a opalovací krém

Ideálním dress codem pro horké letní dny je volné, vzdušné oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo len. Vyměňte tmavé barvy za světlou paletu, střechy v Řecku také nikdo nenatíral na černo. Tmavé barvy sluneční paprsky absorbují, zatímco barvy světlé paprsky odrážejí. Každé dvě hodiny aplikujte na kůži opalovací krém. Jste-li náchylní ke spálení od sluníčka, doporučujeme neexperimentovat s tílky.

Máte rádi ekologii? Vyzkoušejte ekologické produkty Greenway!

Mohlo by se Vám líbít