Stavba

Omítka by měla být provedena odborníkem

single-image

Proč by měla být omítka provedena odborníkem? Prováděli jste si omítku sami a po čase se vám ukázaly trhliny?  U nekvalitně provedené omítky jsou trhliny nejčastější vadou, a to z jediného důvodu, lze je vidět pouhým okem. Majitelé nemovitostí si často tuto činnost dělají svépomocí, protože si myslí, že jim k tomu stačí návod z internetu. Správné provedení omítky vyžaduje pečlivost a přesný postup. V opačném případě se vám budou projevovat trhliny.

Jaké jsou hlavní body k tomu, aby omítka byla kvalitně provedena a vydržela, pokud možno co nejdéle? Nejde pouze o to, aby byla práce kvalitně provedena. Jedním z velmi důležitých bodů je výběr materiálu, který ovlivní celkovou omítku. Jestliže hodláte na materiálu ušetřit finanční prostředky, nepomůže vám ani správně odvedená práce.

Mezi nejčastější příčiny při popraskané omítce patří nedostatečně dokončená spodní vrstva. Jedná se vlastně o problém, kdy není spodní vrstva dostatečně připravená na nanesení druhé vrstvy. Další příčinou může být příliš suchá místnost, což vede k nepravidelnému popraskání omítky. Po dokončení nové omítky dostatečně provádějte vlhčení, jinak může dojít rovněž k chybně provedené práci.

Pozorujete pravidelnější prasklinky na zdi? Jedná se o jiné problémy, než jsou popisovány v odstavci výše. Provádíte-li novou omítku svépomocí, dbejte na dostatečnou vrstvu jádrové omítky, aby se v budoucnu neukázaly prasklinky. Příčinou prasklinek může být i špatně zvolená jádrová omítka, která nemusí být vhodná právě u vaší nemovitosti. Rozhodně nepoužívejte zdivo na obyčejnou maltu, protože i zde můžete tvrdě narazit.

Doporučujeme práci přenechat odborníkům, kteří své práci rozumí a mají za sebou mnohaleté zkušenosti.

Opadávají vám doma omítky a nevíte si rady, čím by to mohlo být? Kvalitně provedená omítka nespočívá pouze v tom, že se vrhnete ke zdivu a nahodíte novou omítku. Musíte provést vyčištění a ošetření zdiva ještě před tím, než se pustíte do celkového omítání. Omítka by se neměla provádět na příliš vlhkou zeď, tento proces by mohl způsobit opadávání omítky a snížit tak estetiku celé nemovitosti.

Mohlo by se Vám líbít