Zahrada a hobby

Ovocný třešňový strom – jak minimalizovat škůdce v třešních

single-image

Zahrádkáři, kteří na svém pozemku mají alespoň jeden ovocný třešňový strom určitě znají pocit, když při sbírání třešní jich několik musí vyhodit, protože jsou červivé. Proč je právě v třešních tolik červů a lze tomu předejít? Podle odborníků tomu předejdete velice těžko.

Co vlastně stojí za červivostí?

Může za to vrtule třešňová, jedná se o samici hmyzu, která ještě přes dozráním samotné třešně umístí své vajíčka pod slupku. V průběhů dozrávání se z vajíček vyklubou malí červíci, kteří následně v třešní dělají neplechu. Červi se mohou dostat až do kompotů, které vy po otevření uvidíte plavat na povrchu.

Proti létajícímu hmyzu, který má na svědomí několik třešní se nedá stoprocentně ubránit. Jednou z variant, jak zmírnit počet špatných třešní je lepící deska, kterou umístíte na strom pomocí provázku. Nejedná se ovšem o stoprocentní obranu, ne každý létající hmyz, který vkládá vajíčka do třešní se na lepící desku přilepí. Rozhodně celý strom postříkejte různým nástřikem, který také částečně strom chrání proti tomuto hmyzu.

Nepodceňujte v žádném případě okolí stromů. Právě okolí stromů, kde jsou popadané třešně bychom se měli dostatečně věnovat. Prvním krokem, jak omezíte přežití těchto tvorů do dalšího roku je kompletní vyčištění a vyklizení okolí vašich stromů. Dbejte na maximálním vyčištění a klidně si na pomoc přivolejte souseda či vaše blízké. Jakmile budete mít vyklizeno, zryjte a poté posypte páleným vápnem, což je další správný krok pro úmrtí těchto larev.

Pokud vyrábíte kompoty sami, ponořte třešně před procesem do osolené vody na několik hodin. Dojde k vyplavení všech červíků a vy tak budete mít kompot bez červů.

Mohlo by se Vám líbít