Reality a finance Stavba

Ploché střechy a extrémní teploty

single-image

Sedím tu v redakci se zástupcem klasického českého střechařského řemesla se specializací na ploché střechy. Našim hostem je pan Miloslav Nimč, jednatel společnosti IPOK s.r.o, která realizuje velké ploché střechy pro bytová družstva, společnosti, instituce. V oboru se pohybuje více než 25let.

Povídáme si o tom, jak velké střechy zvládají letní extrémní teploty.

Otázka redaktora: Je zvládají velké ploché střechy nápory extrémních teplot?

Nedávno jsem si přečetl časopis Škodovácký odborář , který vyšel již 28.8.2015, ve kterém pan předseda odborů poukazuje na vysoké teploty v halách u výrobních linek ve Škodě auto při vysokých venkovních teplotách a na zatékání do výrobních prostor. Pro zlepšení prostředí při výrobě doporučuje výsadbu vzrostlých stromů v areálu závodu ( zkušenosti ze zahraniční cesty). Je všeobecně známo , že na střechách škody auto jsou používány běžné asfaltové modifikované pasy s břidličným posypem, proto není žádným překvapením , když střechy neplní svou funkci ve všech ohledech. Abych tedy odpověděl na Vaši otázku – špatně.

Otázka redaktora: Asfaltové modifikované pasy jsou běžným řešením pro ploché střechy, proč je toto řešení špatné?

Toto řešení není vyloženě špatné, ale tyto technologie mají dva zásadní nedostatky a velké slabiny. Jednak velké množství problematických spojů, které nejsou vždy dokonale funkční a dále povrchová úprava krytiny, kde se jedná o černou asfaltovou hmotu (někdy zasypanou břidlicí), která se po čase s povrchu smývá. Jak známo černá barva absorbuje sluneční záření, rozpaluje se a tím dochází k nadměrnému prohřívání konstrukce haly. Není výjimkou, když teplota vrchní hydroizolační vrstvy dosáhne 70 C. Při rozloze haly 10 000 m2 se jedná, v horkých dnech, o skutečně velký zdroj problematického tepla.

Otázka redaktora: Jak se tento problém projevuje v čase, tedy od zhotovení nové střechy a v době její funkčnosti?

Pro velké teploty se na asfaltovou nebo fóliovou vrstvu sype tzv. břidlice, která má snižovat pronikání tepla do objektu a chránit tak střechu i objekt před jejím zbytečným opotřebením. Bohužel  lze oprávněně předpokládat, že se tento stav bude pouze zhoršovat a teplo bude stále více stavební konstrukci narušovat. Břidličný povrch se postupně smývá a podíváme-li se na aktuální, zhoršující se klimatické podmínky, kdy extrémně horkých dnů bude každoročně přibývat, tak tu máme problém, který velké firmy budou muset řešit. Je přece v zájmu každého majitele stavby, aby prodloužil životnost střechy a objektu na co nejdelší dobu.

Otázka redaktora: Má tato situace s velkými teplotami u plochých střech nějaké řešení?

Toto řešení je poměrně snadné, ale často o něj velké firmy nejeví přílišný zájem. Vyžaduje totiž změnu myšlení. Dnes je možné požít na velké ploché střechy materiály, které odrážejí až 90% sluneční energie a tím zabraňují prohřívání střechy. Takovými materiály lze i prodloužit životnost stávající střechy a dlouhodobě zajistit její funkčnost. Takové produkty existují. Na trhu v ČR se každoročně používají od roku 1992 a používají se na největších plochých střechách světa. Jsou to materiály od firmy Swepco.

Otázka redaktora: Můžete nám povědět více o materiálech Swepco?

Společnost a produkty americké firmy SWEPCO jsou ve světě již více jak 80 let. Vyrábí do celého světa ty nejkvalitnější motorové oleje, mazadla a především vynikající střešní systémy,  které jsou složeny z kombinace za studena litých asfaltových stěrek (emulzí asfaltu) a asfaltových pasů. Jeden z hlavních důvodů proč používat hydroizolační systém swepco je jedinečná vlastnost – Swepco nemá problematické spoje !!! Tyto systémy vytvářejí krytiny plochých střech, které fungují mnohem déle než standardní střešní systémy (běžné asfaltové krytiny, fóliové krytiny, EPDM krytiny, polyuretanové krytiny nebo krytiny z trapézových plechů).  Systémy SWEPCO jsou certifikovány po celém světě těmi nejprestižnějšími laboratořemi.

Otázka redaktora: Jsou systémy Swepco používaný i v České republice?

Hydroizolační systémy Swepco se osvědčují pravidelně na mnoha malých i velkých projektech, kde svoji kvalitou, dlouholetou zárukou a ušetřenými investicemi nemají ve světě konkurenci a to platí i pro Českou republiku. Mezi významnější zákazníky Swepca v ČR patří: Čez a.s., Škoda Auto Mladá Boleslav, Jaderná Elektrárna Dukovany, Hlavní město Praha, Hotel Hilton, Metrostav, Ministerstvo Vnitra ČR nebo Česká správa Letišť. Tyto hydroizolační systémy se používají ve více než 100 zemí světa a každoročně je aplikováno několik desítek tisíc m2 SWEPCO hydroizolací jak v České republice, tak na Slovensku.

Děkuji za rozhovor.

David Pelán, vedoucí redaktor

Mohlo by se Vám líbít