Reality a finance

Realitní činnost jako vázaná živnost – klienti se dočkají poctivé práce realitních makléřů

single-image

Realitní činnost jako vázaná živnost, klienti se dočkají poctivé práce realitních makléřů. Práce realitního makléře v České republice není nijak regulována, a tak ji může vykonávat prakticky kdokoliv. Jak jsme psali v několika článcích, jedná se o činnost spadající pod volnou živnost, takže zájemci o tuto profesi nemusí platit žádné poplatky, vykonávat zkoušky, nebo být nějakým způsobem vzděláni. V případě, že máte zájem o profesi realitního zprostředkovatele, stačí zajít na živnostenský úřad, zaplatit 1.000,- Kč a založit si živnostenský list. Momentálně se jedná o zákon, který by upravoval činnost realitního makléře. Pokud by se zákon schválil a byl by považován za platný, realitní profese by se stala vázanou živností.

Nový zákon by měl pozitivní dopad na kvalitu realitních služeb, a to z důvodů, že výrazně sníží počet realitních makléřů, kteří nejsou dostatečně kvalifikovaní. Jestliže budete mít zájem i po vyhlášce zákona vykonávat profesi realitního makléře, připravte se na přísnější podmínky, které budete muset pro vázanou živnost splnit. Zákon má pomoct především klientům, kteří stále mohou narazit na realitní makléře, kteří svou činnost neberou příliš vážně a jejich zájem je pouze směřován k tomu, jak okrást klienta. Kromě toho má zákon pomoct k tomu, aby na trhu byli pouze aktivní realitní makléři na plný úvazek.

Na Slovensku je realitní činnost již brána jako vázaná živnost a pokud byste zde chtěli vykonávat profesi, museli byste mít vysokoškolské vzdělání. Zajímá vás, jaký vysokoškolský obor pro založení živnosti na Slovensku musíte mít? Jako žadatel musíte mít vysokoškolské vzdělání ekonomického, právnického, stavebního nebo architektonického směru.

Možností je také maturita, ovšem zde je zapotřebí mít 5-ti letou praxi. Podle statistik je v České republice nejvíce realitních makléřů s porovnáním na počet obyvatel. V častých případech se tedy stává, že majitelé svoji nemovitost, ať už se jedná o prodej nebo pronájem, svěřuji několika realitním makléřům.

Většině realitním zprostředkovatelům jde pouze o jedno, a tím je jejich vlastní zisk. Především, co se týče pronájmů, zde může u jedné nemovitosti stát proti sobě i 5 a více realitních makléřů. Novela zákona má zájem ponechat pouze kvalitní realitní makléře, a tím zvýšit jejich dosavadní výdělky. Realitní činnost jako vázaná živnost může být platný už od nového roku 2019.

Mohlo by se Vám líbít