Zahrada a hobby

Slunečnice jako překrásný doplněk zahrady

single-image

Slunečnice roční jak už název napovídá je rostlinka dožívající se jednoho roku a řadí se do kategorie hvězdnicovitých. Rostlina je původem z Ameriky a její květ může mít bez problému průměr až 30 centimetrů. Slunečnicový stonek může vyrůst až do výšky tří metrů, takže jde o rostlinu velmi vysokou.

Nejdůležitější jsou květy, které jsou rozděleny do dvou skupin. První květy se nachází na okrajové části slunečnice a mají žlutou barvu. POZOR! Okrajové části květu se ale mohou zbarvit až do jasně oranžové barvy, která působí jako obrovské slunce v době západu. Díky krásné barvy jsou lákadlem pro hmyzí opylovače, kteří si slunečnici snadno vyhledají. Druhou skupinou jsou trubkovité květy, které jsou oproti první kategorii na vnitřní straně slunečnice.

Trubkovité květy mají za úkol vytvářet a dokončovat plody, které se běžně také nazývají jako slunečnicová semínka. Pokud se v rostlinách vyznáte, tak jistě víte, že se nejedná o semena jako taková, ale pouze o slovní hříčku. Semínka rostliny nejsou poživatelná, takže vám ve své podstatě k ničemu nebudou.

Možná jste někdy slyšeli o tom, že se slunečnice otáčí za sluncem. Jak to ale ve skutečnosti je a proč tuto větu hodně lidí používá? Je to tím, že se jedná o rostlinku, která má název slunečnice? Nebo je to něčím podložené? Pojďme se na to společně podívat. Rostlinka se neotáčí za sluncem v takové míře, jak byste si představovali. Za sluncem se otáčí pouze poupata rostlinky, což jsou ve skutečnosti ještě nedokončené rostlinky. Slunečnice se natáčí podle času, takže při východu slunce je uvidíme v jiné fázi, než tomu bude například v noci.

Co způsobuje pohyb slunečnice?

Jednoduše jde o jakési buňky, které rostlinka obsahuje a díky kterým se dokáže otáčet podle času. Když se květ začne otevírat, buňky ve stonku ztuhnou a tím se zastaví i samotný pohyb rostliny. Tohle nejčastěji můžete vidět při východní pozici.

Mohlo by se Vám líbít