Dům a byt Interiér

Údržba venkovních žaluzií nemusí být náročná

single-image

Venkovní žaluzie mají mnoho skvělých vlastností a propůjčí domům neotřelý vzhled. Pokud chcete, aby byly stále pěkné a funkční i po několik letech, stačí dodržovat správný postup při jejich čištění.

Venkovní žaluzie pravidelně čistěte alespoň dvakrát do roka. Doporučujeme je důkladně očistit vždycky na jaře a na konci zimy. Po zimě jsou totiž venkovní žaluzie na okna zanesené popelem z topení, prachem a smogem, v létě zase zejména pylem z květin a stromů. Také se často na žaluziích usazují mušky a broučci. K práci budete potřebovat běžné čisticí prostředky a pomůcky, které určitě najdete doma. Moderní materiály, ze kterých jsou předokenní žaluzie vyrobeny, se čistí snadno.

Jak na čištění žaluzií

Aby bylo čištění venkovních žaluzií snadné, nejprve sklopte žaluzie do svislé polohy a pak je důkladně opláchněte čistou vodou. Pomocí houby nebo měkkého hadříku omyjte jednotlivé lamely venkovních žaluzií mýdlovou nebo jarovou vodou. Pak důkladně spláchněte ze žaluzií pěnu, aby na nich nezaschla. Pro čištění žaluzií na usnadnění práce můžete použít i zahradní hadici nebo třeba praktický parní čistič. Pokud se rozhodněte použít vysokotlakový čistič, nastavte jej na nižší výkon, abyste lamely žaluzií nepoškodili.

Na co si dát pozor

I když jsou venkovní žaluzie vyrobeny z odolných materiálů, aby odolaly nepříznivým podmínkám, čistěte je opatrně. Pokud nanesete prostředky na čištění, které nejsou vhodné pro jejich údržbu, můžete je nenávratně znehodnotit. Nezkoušejte proto raději žádné chemikálie a speciální prostředky. Usazené nečistoty velmi snadno odstraníte mýdlovou vodou. Vyvarujte se použití čistících písků i past, organických rozpouštědel a ředidel, nebo silně alkalické čisticí prostředky. Pokud se budete řídit těmito jednoduchými a velmi účinnými radami, budou vaše venkovní žaluzie stále jako nové. Prodloužíte životnost vašich předokenních žaluzií o několik let.

Mohlo by se Vám líbít