Reality a finance

Vývoj úrokových sazeb v ČR směřuje stále nahoru

single-image

Vývoj úrokových sazeb v ČR v oblasti hypotečních úvěrů je nezastavitelný a stále míří nahoru. Kromě úrokových sazeb jsou velkým problémem podmínky, které musí žadatelé splňovat. Tyto parametry nedovolují mnoha lidem vlastní bydlení, ti se pak musí spokojit s nájmy. Počet obyvatel, kteří mohli donedávna žádat o hypoteční úvěr, by už dnes na něj nedosáhli. Jak se budou hypoteční úvěry vyvíjet dále?

Vývoj úrokových sazeb v ČR

Za poslední roky je vývoj úrokových sazeb v ČR zase na vrcholu své statistiky. V případě, že máte své vlastní finance ve výši 20 %, dostanete se na úrok v průměru kolem 2,86 %. Podle statistik to ovšem není poslední slovo České národní banky.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů by se měly vyšplhat k hranici až 3 %, což dále ovlivní počet žadatelů. Jestliže si vezmeme průměrnou rodinu v Praze, při normálním platu by dosahovali sotva na vlastní garsonku. Na byt v hodnotě 5 milionů by museli ze svých zdrojů vytáhnout 1 milion korun. To je však první krok k cestě za vlastním bydlení. Následuje posuzování ze strany bank, které nemusí být stoprocentní.

Nepočítejte se snižováním

Do konce tohoto roku v žádném případě nepočítejte s poklesem úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Česká národní banka dokonce oznamuje, že banky budou v mírném navyšování dokonce pokračovat a silná konkurence tak nemá šanci.

Banky patří pod pravidla a zákony ČNB, snižovat úrokové sazby tedy bez souhlasu nemohou. Problémem je i stálý růst cen u nemovitostí, i přes to, že za poslední období se mírně uklidnil. Lidé nakupují nemovitosti i nadále, alespoň tedy ti, kteří na hypoteční úvěry dosahují.

Další silnou skupinou nakupujících jsou obyvatelé s hotovostí. Jedná se většinou o tzv. investory, kteří nakupují za účelem vlastního zisku. Jak bude probíhat vývoj úrokových sazeb v ČR v roce 2019? To bohužel nikdo nedovede odhadnout. Dočkáme se snižování? Nebo naopak úrokové sazby opět porostou?

Mohlo by se Vám líbít